Účetnictví je pro mnoho podnikatelů strašákem, kterého se rádi zbaví a předávají ho k externímu zpracování. Jak ale vybrat toho správného účetního a rozhodnutí neuspěchat. Přinášíme 5 typů na co se při výběru kandidátů zaměřit. Nejprve však trochu teorie.

Než někoho oslovíte s žádostí externího zpracováním účetních a daňových podkladů je dobré mít jasno, jestli poptáváte zpracování účetnictví (dříve podvojné účetnictví), které je povinna vést každá právnická osoba a také fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku nebo s ročním obratem vyšším než 25 milionů Kč, případně si vedení účetnictví zvolí dobrovolně.

Další variantou je daňová evidence (dříve jednoduché účetnictví), ta je určena pouze pro fyzické osoby s obratem pod 25 milionů Kč a současně nezapsaných v obchodním rejstříku. Daňová evidence se řídí Zákonem o daních z příjmu a není vedena podvojným zápisem.

Pokud máme v tomto jasno, můžeme se při výběru účetního zaměřit na následující:

  1. Je účetní nebo firma pojištěna k profesní odpovědnosti za škodu?

I když narazíte na pečlivého účetního, stále je to jen člověk jako každý jiný. A jelikož nikdo není neomylný i on může nedopatřením způsobit ve Vašem účetnictví chybu. Na vině mohou být například i neustále se měnící zákony a předpisy týkající se daní a účetnictví. Nejednotný je často i jejich výklad. Pravděpodobnost chyby je veliká a hrozí tak postihy ze strany finančního úřadu a dalších institucí. Zodpovědný účetní, o to více pak účetní firma, by proto měl mít sjednané pojištění profesní odpovědnosti. Je Váš kandidát na účetního takto pojištěn?

  1. Bude mé účetnictví zpracováváno průběžně, nebo na poslední chvíli?

Průběžné zpracování má význam zejména v případě, kdy potřebujete informace o svém podnikání, například jaká je průběžná výše daňové povinnosti. Pokud není účetní schopen poskytnout tuto informaci vzhledem k nezaúčtovaným dokladům, Vy nejste schopni adekvátně řídit finance svého podnikání a regulovat například výši daňově povinnosti na konci roku ještě v jeho průběhu. Nemusí jít ale jen o daňovou povinnost, o informace jako výše obratu, nákladů, výkonová spotřeba nebo obchodní marže, by se měl podnikatel v průběhu roku také zajímat.

  1. Jakým způsobem mi budou vyúčtovány jeho služby?

Přestože chceme mít své účetnictví v pořádku a správně zpracované, bude nám samozřejmě záležet také na tom co za to, tedy na ceně. V praxi se vyskytují nejčastěji dva způsoby stanovení ceny za účetní sužby.

První jsou hojně využívané tzv. položkové a úkonové ceníky. Při vyúčtování je počítána pevně stanovená cena za každý úkon a zaúčtovaný doklad. Přestože se může zdát, že jako klient předem víte, kolik budete platit, opak je pravdou. Ne každá položka nebo úkon, který účetní provede je pro Váš prospěch a může docházet k umělému navyšování fakturace. Také fakt, že cena za položku se pohybuje okolo 15 Kč, vede klienta k tomu nenechat zaúčtovat všechny nákladové doklady jako například parkovné za 30 Kč, protože výsledný efekt by pro něj byl záporný.

Druhou variantou jsou pevné měsíční paušály, které jsou stanoveny na základě průměrného počtu dokladů a rozsahu prací. Částka však zohledňuje nejen počet dokladů, ale také složitost jejich účtování a celkovou povahu podnikání. Klient předem ví pevně stanovenou částku, která se nemění ani při mírných výkyvech v objemu práce a počtu dokladů. Díky tomu jsou tak účtovány veškeré doklady včetně nákladů v řádech deseti korun, což vede k účtování, které odráží skutečný obraz vašeho podnikání.

  1. Je účetní ochotný mi vše srozumitelně vysvětlit a zná odpovědi na mé otázky?

I když Vám účetní vše perfektně zpracuje, je třeba, aby Vám výsledky své práce dokázal také interpretovat, tak aby byly srozumitelné i laikovi.

Zaměřte se také na to, jestli je účetní schopný Vám zodpovědět Vaše dotazy. Je jasné, že ne všechny složitější otázky zodpoví na počkání, a proto bude vhodné je sdělit dopředu, aby se mohl připravit. Měl by však být schopen uspokojit veškeré dotazy, které se týkají Vašeho podnikání ve spojitosti s účetnictvím a případnými daněmi. Jedná se například o to, jaké jsou možnosti úspory, kolik si můžu vydělat, abych se nestal plátcem DPH, kolik budu platit na daních apod.

  1. Bude účetní jednat v můj prospěch, navrhovat možné úspory a aktivně řešit problémy?

Pokud hledáte dobrého účetního, měl by Vám krom běžného zpracování účetnictví být schopen nabídnout i něco navíc. Jedná se především o časovou a finanční úsporu. Samozřejmostí je, aby aktivně jednal ve Vašem zájmu, navrhoval možnosti úspory nebo alternativy k zefektivnění Vašeho podnikání. Také při řešení problémů týkajících se Vašeho podnikání, daní a účetnictví by měl v maximální míře postupovat samostatně a nezatěžovat Vás například požadavky na údaje, které si může zjistit sám.

Jak bude spolupráce v budoucnu fungovat je však zpočátku těžké určit, jisté náznaky se však dají vypozorovat již při jednání o případné spolupráci. Je vše problém nebo již nyní Vám účetní navrhuje jak a v čem by Vám mohl pomoci?

 Pokud již účetního máte a přijde Vám, že ne vše funguje podle Vašich představ, možná je načase ho změnit. Jestli své kandidáty teprve vybíráte, přejeme hodně štěstí.

 Sjednejte si nezávaznou konzultaci zdarma a my Vám řekneme, jak by fungovala případná spolupráce s námi a jak můžeme pomoci v růstu Vašeho podnikání.